Ohjeita museovierailuun

Museo on auki yleisölle kesäkaudella. Talvikaudella syyskuusta toukokuuhun avaamme ovemme ryhmille ennakkotilauksesta ja erilaisten tilaisuuksien yhteydessä. Talvikaudella varaathan vierailusi museolla viimeistään 5 arkipäivää ennen vierailua. Vierailut talvikaudella järjestetään minimi 10 hlö ryhmille (tai jos tulet pienemmän ryhmän kanssa, maksu 10 hlö mukaan). 

Ota yhteyttä ja kysy lisää: 

info(at)kotkaniemi.fi
puh. 040 522 7553

Aukiolot 23.5.-30.8.2026:

23.5.-30.6. TI-SU klo 11-17 (suljettu MA)
1.7.-31.7. joka päivä klo 11-17

1.8.-30.8. TI-SU klo 11-17 (suljettu MA)

Poikkeuksena suljettu pe 19.6. & ke 5.8.

Pääsylippuhinnat:

Peruslippu: 12 e / hlö

Eläkeläinen/työtön/ opiskelija /ryhmä min. 10 hlö:

9 e / hlö

Alle 18 v. ilmaiseksi.

Pääsylippujen maksuksi käy myös Smartum tai Museokortti.

Puutarhaan ja kahvilaan on aina ilmainen sisäänpääsy.

Museon henkilökunta on paikalla aina aukioloaikoina palvelemassa vierailijoita ja vastaa museokäynnillä mieleen nousseisiin kysymyksiin.

Esteetön sisäänpääsy, myös museotiloihin, kahvilan päädystä. 

Ryhmävierailussa toivomme, että varaatte opastuksen aina ennakkoon. Lisätietoa:

Näin löydät meidät

Kotkaniemi sijaitsee Luumäellä, Etelä-Karjalassa. Osoite on Itsenäisyydentie 799a, 54530 Luumäki.

 

Autolla

Huomioithan, että osa karttaohjelmista löytää paikan vanhalla osoitteella Lappeenrannantie 455.

Kotkaniemeen ohjaavat viralliset opastekyltit valtatie 6:n varrelta.

Parkkipaikka sijaitsee Kotkaniemeen saapuessa oikealla, ennen pihapiirin sisäänkäynnillä olevaa porttia. Inva-paikat sijaitsevat pihapiirin puolella portin jälkeen. Huomaathan, että kiireisimpinä päivinä parkkipaikka täyttyy nopeasti, jolloin on mahdollista parkkeerata myös hiekkatien varteen ja lähellä Itsenäisyydentietä olevaan metsäparkkiin. Parkkeeraus muualle kuin viralliselle parkkipaikalle aina omalla vastuulla.

Veneellä

Kivijärveltä käsin Kotkaniemeen pääsee kesäaikaan myös veneellä, rantautuminen tapahtuu rannassamme sijaitsevaan vierasvenelaituriin.